Podsumowanie Targów BUDMA 2019

Podziel się

BUDMA. Trendy, spotkania, biznes! Blisko 50 000 uczestników targów, 1000 wystawców, 43 produkty nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem Złotego Medalu MTP, ponad 150 targowych premier rynkowych, interaktywne wydarzenia, spotkania z autorytetami i celebrytami, a przede wszystkim moc biznesowych rozmów na stoiskach. Tak, po krótce, można scharakteryzować targi BUDMA, które odbyły się w Poznaniu 12-15 lutego 2019r. Wszystko po to, aby zobaczyć nowe TRENDY w budownictwie, zaaranżować SPOTKANIA i rozmawiać o BIZNESIE!

 

Mocne wejście w budownictwo

Już w przeddzień otwarcia głównej ekspozycji, 11 lutego, odbyło się Forum Gospodarczego Build 4 Future. Liderzy branży budowlanej, eksperci, przedstawiciele administracji państwowej i samorządów podjęli istotne tematy dotyczące przyszłości budownictwa w Polsce.

BUDMA architektonicznie

Architekci, projektanci, designerzy i studenci zawładnęli targową Iglicą, w której w dniach 13 i 14 lutego, podczas Forum Designu i Architektury D&A, wysłuchali prelekcji światowej sławy twórców: Giuseppe Blenginiego, Emilio Nanniego oraz Marcantonia Malerby. Ponadto w przestrzeni Iglicy niemal 100 pracowni architektonicznych stworzyły interesujący przegląd najnowszych konceptów dla przyszłych inwestorów pod nazwą 1m/ARCH. Tutaj poznaliśmy najbardziej utalentowanych uczniów i studentów kierunków architektonicznych. Główną nagrodę w konkursie „Szkice Architektoniczne – Architektura przyjazna człowiekowi” zdobyła Paula Wróblewska z Politechniki Poznańskiej. Z kolei w organizowanym po raz pierwszy konkursie Architecture BUDMA Award, Jury doceniło obiekt Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – wspólnego dzieła Grupy 5 Architekci, Małeccy Biuro Projektowe oraz BAAS Arquitectura. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się także debata architektoniczna pt. „Ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność. Wyzwania architektury w XXI wieku” organizowanej przez Grupę MTP oraz wydawcę magazynu Architektura i Biznes. Próbę odpowiedzi podejmą uznani architekci: Marcin Kościuch, Zbigniew Maćków, Jakub Szczęsny oraz Piotr Śmierzewski.

 

Zrobię to lepiej – targi dla fachowców

Fachowców, którzy przyjechali do Poznania na Targi BUDMA, wystawcy oczarowali setkami nowości i premier produktów, a organizatorzy i partnerzy zaprosili do udziału w wydarzeniach specjalnych. W potyczkach na fachowe umiejętności udział wzięli dekarze, parkieciarze, monterzy stolarki budowlanej, a także adepci zawodów budowlanych. Biorąc czynny udział lub bacznie przyglądając się Mistrzostwom Parkieciarzy w międzynarodowej obsadzie (Międzynarodowym Mistrzem Polski został Dzmitri Pisarau z Białorusi, II miejsce zajął Krzysztof Ratka z Polski, a brąz przypadł Maksimowi Ananichowi z Białorusi*), Monteriadzie i rywalizacji Turbo Dekarz mogli doskonalić swój warsztat zawodowy. Takich miejsc było znacznie więcej – w specjalnych strefach pokazowo-warsztatowych, każdy fachowiec miał możliwość własnoręcznego wypróbowania i sprawdzenia zalet innowacyjnego sprzętu budowlanego, narzędzi i materiałów w warunkach „roboczych”, a także zasięgnięcia dodatkowych, cennych informacji bezpośrednio od ich producentów.

*szczegółowe informacje na temat Międzynarodowych Mistrzostw Parkieciarzy znajdują się na stronie organizatora: http://parkieciarzepolscy.com.pl/RELACJA_Warsztaty_Mistrzostwa_Parkieciarzy_Budma_2019.html 

 

Konferencje, prezentacje, konsultacje

Scena Nowe Trendy w pawilonie 3A oraz sale konferencyjne w kilku innych pawilonach targowych wypełniły się prelekcjami i debatami. W specjalnej STREFIE BHP na placu budowy doświadczeni eksperci i wystawcy oferujący sprzęt i usługi w tym zakresie poruszyli najważniejsze zagadnienia dla zachowania bezpieczeństwa przy realizacji inwestycji budowlanych. Temat ten został podjęty także w ramach konferencji „BUDUJ BEZPIECZNIE. Ograniczanie zagrożeń przy wykonywaniu prac na wysokości”. Partnerzy Programu BUDUJ ZE STALI zaprosili do udziału w seminarium, podczas którego temat „Innowacji w budownictwie stalowym” podjęli przedstawiciele wiodących firm tej branży. Kolejne konferencyjne zagadnienie to „Budownictwo drewniane w Polsce wobec europejskich standardów od 2021 roku. Kompendium wiedzy dla architekta/projektanta/wykonawcy”. Uczestnicy XII Dnia Urbanisty dyskutowali m.in. o programie „Czyste powietrze” w ramach konferencji „Przestrzeń w lepszym klimacie”. Zagadnienia budownictwa przyjaznego naturze rozważyli także znani architekci podczas debaty „Ekologia, Zrównoważony Rozwój, Innowacyjność. Wyzwania Architektury w XXI w.”. To tylko przykładowe wydarzenia z niezwykle bogatego programu targów BUDMA 2019.

WinDoor-tech – technologie przyszłości

Technologie przyszłości – to główne hasło tegorocznych targów WinDoortech. Organizacja wydarzenia wspólnie z Budmą dał efekt synergii. W jednym miejscu i czasie swoją ofertę zaprezentowały firmy zajmujące się produkcją stolarki budowlanej oraz dostawcy najnowszych technologii, rozwiązań i systemów, będący światowymi liderami w tym segmencie. To jednak nie wszystko dla miłośników technologii jutra. Flagowa oferta tych targów to ekspozycja nowatorskich osiągnięć z zakresu automatyzacji, w tym maszyn i urządzeń do obróbki drewna, tworzyw sztucznych i aluminium. W ofercie wystawców znalazły się roboty, okucia, oprogramowanie do optymalizacji produkcji, technika pomiarowa. 

Najbliższa edycja Targów Budownictwa i Architektury BUDMA odbędzie się 4-7 lutego 2020 roku.